במה צריך להתחשב כשרוכשים מתנה ?

אז שוב אתם מתלבטים איזו מתנה לקנות לבן משפחה, לחבר טוב או לשותף לעבודה? הכול טוב ויפה, אבל מתנה היא לא משהו שקונים ככה סתם, בלי מחשבה מקדימה. מתנה בוחרים רק אחרי בדיקת כמה פרמטרים וקריטריונים חשובים - כאלו שיבטיחו שאתם רוכשים את המתנה המתאימה ביותר לאיש החוגג. אז במה צריך להתחשב בעת רכישת מתנה?


האופי
אופיו של האדם הוא אולי החשוב ביותר בעת ההחלטה על זהות המתנה. אדם שאוהב ספורט ישמח לכל מתנה ספורטיבית באשר היא; יוצר ייהנה מאוד ממתנה ש'מדברת' במונחי העולם שלו ומעודדת אותו להמשיך וליצור; אדם שהסביבה חשובה לו ירצה מאוד לקבל מתנות הקשורות לטבע או כאלו ששומרות על הסביבה - והרשימה עוד ארוכה. האופי הוא אולי הדבר הראשון שיש לקחת בחשבון לפני קניית המתנה.


 

הגיל
גילו של החוגג מתקשר במובן מסוים גם לאופי שלו. מתנה לאדם שחוגג 60 תהיה שונה ממתנה לילד בן 6 כמובן, וחשוב לקחת זאת בחשבון. זה נכון כמעט בכל מקרה: מתנה ליום ההולדת ה-20 תהיה בוודאי שונה ממתנה ליום ההולדת שיבוא עשור לאחר מכן, משום שהמושגים, תחומי העניין
והסביבה משתנים. חשוב לקחת גם את זה בחשבון.


עונת השנה
גם למזג האוויר בחוץ יש כאן חשיבות מכרעת, בייחוד אם אתם קונים לאדם החוגג מתנה מעולם הלבוש והטקסטיל. נכון, בגדים הם משהו שאפשר לשמור לעונה הבאה (אלא אם מדובר בתינוק, ואז מומלץ להתחשב גם בקצב הגדילה שלו), אבל אין כמו מתנה 'אקטואלית' כדי להבטיח
שהמקבל אותה יהיה מרוצה באמת.


האירוע עצמו
מתנה ליום ההולדת שונה ממתנה לרגל קידום בעבודה; מתנה  עבור מי שחוגג 60 תהיה שונה ממתנה ליום ההולדת ה-27; מתנה ליולדת לא תהיה בעלת אותו 'אופי' של מתנה לרגל הנישואין. גם כאן כדאי לחשוב היטב ולהתאים את המתנה לאירוע המדובר.

 


התקציב
גם התקציב, כמובן, משחק תפקיד בבחירת המתנה. בין אם אתם יכולים להקצות עד 500 ש"ח למתנה ובין אם 10,000 ש"ח - הסכום המדובר ישפיע על זהות המתנה. אגב, דרך נפלאה לפתור התלבטויות רבות היא ברכישת גיפט קארד מבית XCARD לדוגמה - זהו כרטיס שהסכום זו נקבע מראש והוא מאפשר לחוגג לקנות כל דבר שירצה בבית העסק בו נרכש הכרטיס. זהו פתרון נפלא לכל אירוע.